OSLO - Norveški sud je danas produžio za četiri nedelje pritvor Andersu Behringu Brejviku, koji je priznao ubistvo 77 ljudi, i naložio da osumnjičeni ostane u izolaciji.
Okružni sud u Oslu ocijenio je da Brejvik mora da ostane u totalnoj izolaciji djelimično pošto je procjenio da postoji opasnost da će pokušati da manipuliše dokazima i stupi u kontakt sa eventualnim saučesnicima, prenio je Asošiejtid pres.
Sudija Hugo Abelset priznao je da je Brejvik opisao boravak u izolaciji kao "dosadan i monoton sadistički metod mučenja", ali je zaključio da je takva vrsta pritvora nužna.
Naredno saslušanje Brejvika (32) zakazano je za 19. septembar.
Brejvik se pojavio pred sudijama iza zatvorenih vrata, pod snažnim policijskim obezbjeđenjem.
Ekstremni desničar je priznao da je 22. jula ubio osam ljudi bombom podmetnutom u vozilo ispred vladine kancelarije u Oslu, a potom iz vatrenog oružja ubio još 69 ljudi u kampu na obližnjem ostrvu Utoji.
Brejvik je izjavio da se ne osjeća krivim pošto je masakr, prema njegovom uvjerenju, bio nužan za spas Norveške i Evrope od najezde muslimana, kao i da bi se kaznili političari koji zagovaraju multikulturalizam.
Njegov advokat Gejr Lipestad kazao je poslije 30-minutnog saslušanja da Brejvik i dalje ne pokazuje znake kajanja.
Ukoliko bude proglašen krivim po tačkama optužnice za terorizam, Brejvik bi mogao da bude osuđen na 21 godinu zatvora.
AP navodi da, ako po odsluženju zatvorske kazne bude procijenjeno da i dalje predstavlja opasnost po javnost, postoji alternativni aranžman kojim bi njegov boravak iza rešetaka mogao biti produžen na neodređeno vrijeme.