Svijet

Brodolom na jezeru, najmanje 20 mrtvih

Brodolom na jezeru, najmanje 20 mrtvih
Foto: Pixnio | Brodolom na jezeru, najmanje 20 mrtvih

UGANDA - ​Najmanje e dvadeset ljudi izgubilo život kada je teretni brod potonuo danas na Viktorijinom jezeru na jugu Ugande, saopštila je policija koja je dodala da su uzroci nesreće prevelik broj putnika i loše vrijeme.

Devetoro od 34 putnika, koliko je, pretpostavlja se, bilo na brodu, spašeno je i nastavlja se potraga za preživjelima, navela je policija u saopštenju.

Brod koji je, među ostalim, prevozio vreće s drvenim ugljem, svježe namirnice i ribu, prevrnuo se oko pet sati po lokalnom vremenu. Policija je pozvala stanovnike koji putuju brodom da uvijek nose prsluk za spašavanje i ne prekrcavaju brod.

Brodolomi nisu rijetkost u Ugandi, istočnoafričkoj zemlji koja ima mnogo jezera, a broj žrtava često je veći zbog toga što putnici ne nose prsluke za spašavanje i mnogi ne znaju plivati. Uz to, brodovi se često ne održavaju dobro.

U novembru 2018. najmanje su 32 osobe poginule u Ugandi u potonuću broda na kojemu se održavala proslava na Viktorijinom jezeru, najvećem u Africi (70.000 kvadratnih kilometara), između Tanzanije, Ugande i Kenije.

U septembru iste godine više od 200 ljudi je izgubilo život kada je trajekt potonuo blizu tanzanijske obale jezera. Na Božić 2020. najmanje se 26 ljudi utopilo kada je putnički brod potonuo na drugom ugandskom jezeru, Albertovom, kojim prolazi granica s Demokratskom Republikom Kongom, prenosi "Index".

Najčitanije