Državni tužilac Češke Ivo Ištvan, saopštio je danas da je podignuta optužnica protiv sedam osoba, među njima i šefice kabineta premijera Jane Nagiove i dvojice pripadnika vojne obavještajne službe, a nakon pretresa vladinih i privatnih kancelarija.
Ištvan je kazao da je među optužbama i optužba za zloupotrebu vojne obaveštajne službe.
On je dodao da među optuženima ima i bivših poslanika donjeg doma skupštine i to zbog uzimanja mita.
Opoziciona Socijaldemokratska stranka lijevog centra saopštila je danas da će zakazati glasanje o povjerenju češkom premijeru Peteru Nečasu ukoliko on ne podnese ostavku nakon što je policija izvršila seriju pretresa vladinih prostorija koji prijete da razotkriju mrežu korupcije.
"Socijaldemokrate očekuju brzu ostavku premijera Petera Nečasa i cijele vlade. Ukoliko se to ne dogodi, iniciraćemo glasanje o povjerenju vladi", saopštio je predstavnik stranke Jeronim Tejc.
On je dodao da će njegova partija tražiti dogovor s drugim strankama da se raspusti parlament i održe prijevremeni izbori, prenio je Rojters.
Češka policija privela je juče Janu Nagiovu, šeficu kabineta premijera, u akciji koju je sprovela jedinica za borbu protiv organizovanog kriminala, dok je premijer Nečas sam posjetio kancelariju ministra policije Jana Kubice, o čemu nema mnogo detalja.
Kubica je izjavio da je posjeta šefa vlade u vezi sa "korakom u krivičnom postupku", javio je Rojters.
Najveća opoziciona partija tražila je da Nečas podnese ostavku ako istraga bude utvrdila da u njegovoj vladi postoji korupcija.
Nevladina organizacija Transparensi internešenel je policijsku akciju i pretrese kancelarija opisala kao borbu protiv korupcije.
Građani Češke, prenio je Rojters, korupciju smatraju kao najveći problem u zemlji, a prema anketi od marta, Česi vjeruju da je korupcija najveći faktor prilikom donošenja političkih odluka.
Vlada desnog centra premijera Nečasa dobila je puno pohvala za borbu protiv korupcije, jer je dala odriješene ruke Tužilaštvu, ali je i sama pretrpjela niz skandala od 2010. godine kada je došla na vlast.
Prema ocjenama čeških analitičara pritvaranje bliske saradnice premijera predstavlja ozbiljan udarac za njegovu vladu koja nema stabilnu većinu u parlamentu.