Svijet

Češka: Radikalni nacionalisti pokušali da napadnu Rome

Beta

PRAG - U sukobu sa policijom uhapšeno je noćas 100 radikalnih nacionalista koji su pokušali da napadnu četvrt u kojoj žive pretežno Romi.

"U bolnici u Českim Budejovicama ljekari su zbrinuli osmoro ljudi, šest demonstranata i dvojicu policajaca. Jedna osoba je zbog potresa

mozga morala da ostane u bolnici", kazala je danas portparol bolnice u tom gradu na jugu Češke Ivana Kerlesova.

"Policija je demonstrantima zaplijenila oružje i opasne predmete - bejzbol palice, metalne motke i gasno oružje", kazala je danas agenciji ČTK portparol policije Lenka Holicka.

Ovo je već drugi nasilni protest čeških ekstremista protiv Roma za koji je kao povod, kao i za prvi 29. juna, poslužila obična svađa djece na igralištu 21. juna u koju se uključilo preko 100 odraslih. U centru Českih Budejovica okupilo se u subotu predveče oko 400

ljudi a lokalnim radikalnim nacionalistima došli su u pomoć na demonstracije i aktivisti ekstremne desnice iz drugih krajeva Češke.

Policije je zatvorila prolaz ka romskoj četvrti a pošto su radikalni uzvikivali rasističke parole i "Češka Česima" gradske vlasti su naredile da se demonstranti raziđu.

Masa je međutim krenula da napadne Rome u njihovoj četvrti, gdje ih je sačekao policijski kordon. Na policiju su poletjele kamenice, flaše i razni predmeti i specijalci za razbijanje demonstracija i njihova konjička jedinica su uspjeli u okršajima sa radikalima do kasno noćas da ih spriječe da prodru u naselje.

Najčitanije