Svijet

Crveni krst upozorava na veći broj napada na medicinsko osobolje

Crveni krst upozorava na veći broj napada na medicinsko osobolje
Crveni krst upozorava na veći broj napada na medicinsko osobolje
Srna

ŽENEVA - Međunarodni komitet Crvenog krsta (MKCK) u novom izvještaju upozorava na uznemirujući porast broja napada na medicinske ustanove i osoblje u zonama sukoba.

U izvještaju pod nazivom "Zdravstvo u opasnosti", MKCK navodi da je od sredine 2008. godine do kraja 2010. godine zabilježeno 600 napada na ljekare, medicinske sestre, ambulante i bolnice.

Izvještajem je pokriveno 16 zemalja, uključujući Libiju, Avganistan, Somaliju i Kolumbiju.

Prema izvještaju, pojedini napadi dese se slučajno, ali je veliki broj i namjernih kada su ciljane mete zdravstveni radnici.

U prvoj Ženevskoj Konvenciji jasno je istaknuto pravo ranjenika u ratu na medicinsku njegu, kao i pravo medicinskih radnika na slobodno kretanje.

Generalni direktor MKCK Iv Dakor istakao je da se, gotovo  150 godina nakon njenog usvajanja, Ženevska Konvencija sada skoro neprestano krši.

"Jasno je da postoji trend u smislu nepoštovanja zdravstvene zaštite i, što je još važnije zs nas, sve ukazuje na to, da nikoga nije briga za to. Prije samo nekoliko godina, u slučaju bombardovanja ambulante ili u bolnicu upadnu naoružani ljudi, hapšenje ljekara, dolazilo je do osude. Međutim, sada kao da niko, ukljičujući ljude, vlade, oružane grupe, nije zainteresovan za to", rekao je Dakor.

Najčitanije