Svijet

Dekan kardinalskog kolegijuma možda nagovijestio novog papu

Dekan kardinalskog kolegijuma možda nagovijestio novog papu
Foto: Tanjug / AP | Dekan kardinalskog kolegijuma možda nagovijestio novog papu

​VATIKAN - Dok je u srijedu (7. maja) počela konklava za izbor novog pape, horda novinara i drugih profesionalnih vatikanskih posmatrača obratila se za komentar 91-godišnjem dekanu Kardinalskog kolegijuma, Đovaniju Batisti Reu, pitajući ga je li možda malo poremetio vlastita očekivanja o ishodu izbora.

Tokom znaka mira na završnoj misi prije nego što su se kardinali izbornici odvojili u Sikstinskoj kapeli, Re, koji je prestar da bi glasao u konklavi, zgrabio je favorita za ramena kardinala Pietra Parolina i uhvatio ga je mikrofon kako govori na italijanskom, "auguri e doppi", što bi moglo značiti "dvaput čestitam" ili "dvaput najbolje želje".

Re, koji je održao misu zadušnicu za papu Franju 11 dana ranije, održao je propovijed na službi u bazilici svetog Petra poznatoj kao Pro Eligendo Pontifice ("Za izbor pape"). 

Odvagnuo je dva pola jedinstva i različitosti, koji su u raspravama o budućnosti crkve postali rascjep između konzervativnih i progresivnih pogleda.

U svojoj propovijedi, Re je rekao da su čitanja izdala "snažan poziv da se održi jedinstvo Crkve na putu koji je Hrist zacrtao apostolima", prepoznajući kardinale koji žele novog papu da se suprotstave podjelama - neki kažu "zbrka", prenosi "ReligionNews".

Najčitanije