Svijet

Disciplinom do sunca

Disciplinom do sunca
Disciplinom do sunca
Agencije

RUDNIK SAN HOSE - Dani prolaze gotovo rutinski sem što nema ni zračka dnevne svjetlosti na dubini od oko 700 metara pod zemljom u čileanskom rudniku San Hoze, gdje su 33 rudara zatrpana više od 50 dana.

"Da bi se preživjelo, mora se biti disciplinovan i truditi se da se održi životna rutina", tvrdi psihijatar Alberto Itura Benavides, vodeći čovjek u timu stručnjaka različitih profila koji se danonoćno brinu o rudarima.

Rudari pod zemljom imaju redovan san, čistu presvlaku, tri topla obroka dnevno, počev od jutarnje kafe pa sve do sladoleda kao dezerta, što čini dnevno potrebnih 2.200 kalorija. Nema alkohola, ali su cigarete dozirane i dozvoljene u "pušionici" koju su rudari organizovali.

Vođa ljekarskog tima dr Hoze Dijas tvrdi da rudari imaju kalorijski neophodnu porciju da održe kondiciju i tjelesnu težinu i da su obroci dobro izbalansirani.

Duboko pod zemljom već danima rudari imaju organizovan rad i odmor podijeljeni u tri grupe od po 11 ljudi. Najviše 69 časova dnevno gledaju odabrani TV program i filmove sa video-traka. Imaju fizičke vježbe i društvene igre i rade na pripremama vlastitog spasavanja.

Zahvaljujući kablu za struju imaju električno svjetlo, svakog dana im specijalnim pumpama bude dopremljeno najmanje 100 litara vode i upumpano oko 114 kubnih metara vazduha. Svjež vazduh je snizio i temperaturu na ugodnih 28 stepeni Celzijusa, dok je u tavanskom dijelu prostora i dalje najmanje 32 stepena.

Svakodnevno svaki rudar telefonom razgovara određeno vrijeme sa porodicom, a petkom i subotom imaju po najviše osam minuta video-kontakta sa najbližima. Isto tako, dvaput dnevno imaju mogućnost kontaktiranja sa psiholozima, ljekarima i drugim stručnjacima.

Male kapsule kojima im se dopremaju potrepštine rudari su nazvali palomas, što je španski izraz za golubove poštare. Rudari znaju da "golubovi" ne staju i da stalno "lete" dolje-gore na svakih 12 do 15 minuta.

Rudari su nedavno gledali filmski spektakl "Troja" sa Bredom Pitom i vatreno su navijali na prijateljskoj fudbalskoj utakmici Čilea sa Ukrajinom, a njihovo glasno pjevanje himne je ohrabrilo ljude na površini. Sve je "kao kod kuće" da bi im se održavala uslovno rutinska atmosfera, tvrde stručnjaci preokupirani kako da fizički i mentalno održe rudare dok ne bude sve završeno za njihovo izvlačenje.

Akcija spasavanja traje toliko dugo jer je rudare zatrpalo 700.000 tona stijena, pa se sada pravi prokop do njih kroz koji će jedan po jedan biti izvučeni pomoću metalnih kapsula.

Kapsula je cilindrični kavez, visine četiri metra, promjera 53 centimetra, u čijem je središnjem dijelu dvometarski kavez u kome će biti smješten po jedan rudar pošto ih prethodno, dolje pod zemljom, pregleda ljekar prije nego što krenu na površinu uz pomoć dizalica.

Prva od tri kapsule koje je čileanska mornarica napravila za izvlačenje stigla je u rudnik. Preostale dvije kapsule, koje će služiti kao pomoćne, rudniku na sjeveru Čilea biće isporučene sljedeće sedmice.

 Tokom dana

  • 69 - časova gledaju TV
  • 100 - litara vode im bude dopremljeno
  • 114  - kubnih metara vazduha bude upumpano
  • alkohol je izostavljen    
  • cigarete su dozirane     
  • obroci su izbalansirani

Najčitanije