PJONGJANG - Sjevernokorejski vođa Kim Džong Un naglasio je da njegova zemlja nikada neće napustiti nuklearno oružje koje joj je potrebno da bi se suprotstavila Sjedinjenim Državama.
Vođa Sjeverne Koreje je optuživao Vašington da pokušava oslabiti odbranu Sjevera i srušiti njegovu vladu, objavili su državni mediji.
Gospodin Kim je održao govor u parlamentu, gdje su zastupnici donijeli zakon kojim se uređuje upotreba nuklearnog oružja, što je opisao kao korak ka učvršćivanju nuklearnog statusa zemlje i jasno stavio do znanja da takvo oružje neće biti predmet pregovaranja.
Zakon navodi uslove u kojima bi Sjever bio sklon upotrebiti svoje nuklearno oružje, uključujući kada utvrdi da je njegovo vođstvo suočeno s neposrednim "nuklearnim ili nenuklearnim napadom neprijateljskih sila".
Zakon zahtijeva od vojske Sjeverne Koreje da "automatski" izvrši nuklearne napade na neprijateljske snage, uključujući njihovu "početnu tačku provokacije i zapovijedanje", ako vođstvo Pjongjanga bude napadnuto.
Takođe, zakon kaže da bi Sjeverna Koreja mogla upotrebiti nuklearno oružje kako bi spriječila neodređenu "katastrofalnu krizu" za svoju vladu i narod, labava definicija za koju stručnjaci kažu da odražava eskalirajuću nuklearnu doktrinu koja bi mogla stvoriti veću zabrinutost za komšije.