Svijet

Eksplozivna situacija u UKR, mnogo je na kocki

Eksplozivna situacija u UKR, mnogo je na kocki
Eksplozivna situacija u UKR, mnogo je na kocki
N.N.

Šef njemačke diplomatije Frank-Valter Štajnmajer ocjenio je situaciju u istočnoj Ukrajini kao "eksplozivnu" i pozvao sve da razgovorom spriječe eskalaciju nasilja.

U intervjuu za "Bild am zontag" Štajnmajer je rekao da je predložio u razgovorima sa svojim ukrajinskim i ruskim kolegom da Kijev i predstavnici proruskih snaga hitno sjednu za pregovarački sto sa predstavnicima Organizacije za evropsku bezbjednost i saradnju (OEBS) u nastojanju da se smanje tenzije.

"Situacija u istočnoj Ukrajini je eksplozivna", rekao je Štajnmajer, a preneo Rojters.

"Mnogo toga je na kocki. Ukoliko se obe strane u konfliktu ne vrate mirovnom procesu, nova spirala vojne eskalacije mogla bi da bude podstaknuta u bilo kom trenutku", rekao je Štajnmajer.

Mirovni sporazum potpisan sredinom februara u beloruskoj prestonici Minsku umanjio je, ali ne i okončao nasilje u istočnoj Ukrajini, a Kijev i proruske snage razmenjivali su optužbe protekle sedmice zbog ponovljenih kršenja prekida vatre.

Prošlog ponedeljka, Ukrajina je optužila pripadnike proruskih snaga da su izveli najteže artiljerijske napade na položaje ukrajinskih vojnika blizu lučkog grada Marijupolja u proteklih pola godine, što su oni demantovali.

Ukrajinska agencija za državnu bezbjednost objavila je u petak video-snimak koji prikazuje navodno zarobljenog ruskog vojnika koji traži pomoć od predsjednika Rusije.

Ukrajina ovim videom pokušava da dokaže da je ruska vojska umješana u sukobe u istočnoj Ukrajini.

Rusija je ponovo porekla da se njeni vojnici bore u Ukrajini, iako priznaje da se ruski građani, uključujući aktivne vojnike, kao dobrovoljci bore na strani separatista, prenose ukrajinski mediji.

(B92)

Najčitanije