Evropski regulatori za zaštitu potrošača pokrenuli su sveobuhvatnu akciju protiv predatorskih praksi u video igrama. Na meti se ovoga puta našle virtuelne valute koje kompanije koriste kao mehanizam za manipulaciju korisnicima, naročito maloljetnim osobama.
Evropska mreža za saradnju u zaštiti potrošača (CPCN) u saradnji sa Evropskom komisijom (EC) inicirala je mjere protiv kompanije Star Stable Entertainment, koja stoji iza popularne MMORPG igre "Star Stable Online". Ova igra, koja predstavlja simulaciju svijeta sa konjima, posebno je popularna među mlađom populacijom, što je dodatno podstaklo hitnu reakciju regulatora.
CPCN zahtijeva da razvojni tim bude transparentniji oko stvarnih cijena koje korisnici plaćaju prilikom kupovine virtuelnih predmeta u igri. Iako formalni zakoni koji direktno zabranjuju virtuelne valute još uvijek ne postoje, regulatori traže svojevrsnu "meku zabranu" kroz povećanu transparentnost.
Poput mnogih drugih kompanija u industriji video igara, Star Stable Entertainment prikriva prave troškove proizvoda unutar igre koristeći svoju virtuelnu valutu - "zvijezdane novčiće". Problem nastaje jer konverzija zvijezdanih novčića u evre nije direktna, što otežava korisnicima da procijene koliko zapravo troše novca.
Ovaj model monetizacije namjerno čini konverziju valuta praktično nemogućom kroz prodaju "diskontovanih" paketa novčića. Star Stable Online prvenstveno cilja na mlađu publiku, ali čak i odrasli imaju poteškoća da tačno utvrde koliko ih pojedina kupovina košta.
Akcija CPCN-a proistekla je iz žalbe Švedskog udruženja potrošača. Nakon detaljne istrage, regulatori su identifikovali nekoliko problematičnih praksi koje se smatraju predatorskim, posebno prema djeci:
- Direktno obraćanje djeci u reklamama, podsticanje na kupovinu ili ubjeđivanje roditelja da kupe virtuelnu valutu ili predmete
- Korišćenje tehnika pritiska poput "vremenski ograničenih ponuda" koje nesrazmjerno utiču na djecu da kupuju virtuelnu valutu
- Nedostatak jasnih i transparentnih informacija prilagođenih djeci o kupovini i korišćenju virtuelne valute, što dovodi do toga da potrošači troše više nego što namjeravaju
- Propust kompanije da osigura da influenseri koji promovišu njihove proizvode jasno otkrivaju komercijalni sadržaj i ne utiču nepropisno na djecu svojim marketinškim tehnikama
Ove marketinške taktike su relativno uobičajene i podjednako efikasne protiv odraslih kao i protiv djece. Jedina razlika je što odrasli troše svoj novac umjesto roditeljskog, ali psihološki mehanizmi manipulacije ostaju isti.
Regulatori su zatražili od kompanije Star Stable Entertainment da odgovori na njihove zahtjeve u roku od mjesec dana. Iako predatorska monetizacija nije strogo zabranjena postojećim zakonima, CPCN je najavio da će preduzeti "dalje mjere" ukoliko kompanija ne ponudi konkretna rješenja za usklađivanje sa smjernicama.
"Ovom akcijom, CPCN mreža naglašava potrebu da video igre i njihove komercijalne prakse budu prilagođene djeci i da ne iskorišćavaju njihove ranjivosti", navodi se u zvaničnom saopštenju.
Međutim, ciljevi CPCN-a ne završavaju se samo sa kompanijom Star Stable Entertainment. Uz pomoć Evropske komisije, objavili su smjernice za sve proizvođače igara. Predloženi okvir uglavnom se fokusira na transparentnost - igra koja nudi proizvod ili uslugu u virtuelnoj valuti trebalo bi da uključi "objektivnu" cijenu u nerabatiranim evrima.
Smjernice takođe zahtijevaju od razvojnih timova da prekinu predatorsku praksu prodaje novčića u paketima, a zatim određivanja cijena virtuelnih dobara tako da uvijek ostaje trajni balans na korisničkim računima. Ova taktika psihološki manipuliše igrače da kupuju još novčića kako bi izbjegli "traćenje" preostalog balansa.
Slične inicijative postoje i u SAD već godinama. Najnovija je pravilo predloženo u januaru od strane Biroa za finansijsku zaštitu potrošača, koje je imalo za cilj da proširi pravila bankarstva iz realnog svijeta na račune za virtuelne valute u igrama. Međutim, mnogi predloženi propisi za borbu protiv predatorskog marketinga u igrama u SAD dolaze i prolaze bez konkretnih rezultata.
Biće zanimljivo vidjeti kako će Star Stable Entertainment odgovoriti i da li će ova akcija uticati na druge proizvođače igara. Trenutna mjera prinude možda nema dovoljno "zuba" za efikasnu promjenu, pa ćemo morati da sačekamo i vidimo koje "dalje akcije" CPCN ima na umu, prenosi "Telegraf".
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.