U otmenom ljetovalištu Forte dei Marmi na obali Tirenskog mora u Toskani, svoje privatne vile u neposrednom komšiluku imaju predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski i vlasnik ruske privatne vojne organizacije "Vagner" Jevgenij Prigožin, piše Frankfurter Algemajne Cajtung.
Slobodno se može konstatovati da od vile Zelenskih do vile Prigožinovih ima samo pet minuta hoda kroz tiho naselje Vitorija Apuana, u sjenci stoljetih borova i rascvjetanih bugenvilija u ovom otmjenom ljetovalištu, navodi njemački list.
Ipak, Zelenski i Prigožin ne ljetuju u ovom luksuznom odmaralištu, jer zajedno sa svojim vojnicima ili plaćenicima već 17 mjeseci žestoko ratuju jedan protiv drugog, u Donbasu, na Krimu i na Dnjepru.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski ili italijanska kompanija zastupnik njegove supruge Olene, kupio je u proljeće 2019. godine vilu u Ulici Via Mateo Civitali, u vrijeme kada je Zelenski još bio samo predsjednički kandidat.
Prema pisanju italijanskih medija, kupoprodajna cijena te nekretnine sa 15 soba i bazenom u njegovanoj bašti bila je oko 3,9 miliona evra, a supruga ukrajinskog predsjednika je ovu kuću koristila najviše jednom i to prvog ljeta rusko-ukrajinskog rata 2022. godine.
Prigožini su u ovom gradiću u primorskoj Toskani već neko vrijeme.
Ljetovalište Forte dei Marmi postalo je otmena destinacija za aristokratiju i bogate Italijane prije oko jednog vijeka, kada je osnivač kompanije Fijat Edoardo Anjeli među prvima kupio svoju vilu.
Vila Arina u Ulici Frateli Rošeli u Forte dei Marmi indirektno pripada porodici Jevgenija Prigožina, šefa ruske privatne plaćeničke grupe Vagner.
U ime Prigožina jedan ruski preduzetnik je 2017. godine kupio ovu luksuznu dvospratnu kuću od 400 kvadratnih metara sa vrtom od 16 hektara i bazenom, za oko 3,5 miliona evra i od tada svaki ruski oligarh koji drži do sebe u ovom mjestu je kupio neku nekretninu.
U posljednjoj godini prije pandemije, u Forte dei Marmiju ljetovalo je više od 15.000 Rusa, ali u periodu pandemijske izolacije 2020. i 2021. godine, pa potom i sankcija koje je Zapad uveo Rusiji, broj ruskih turista se smanjio.
Ove godine, u prvoj sezoni nakon zvaničnog završetka pandemije, skoro 10.000 Rusa ljetuje u ovom mjestu na sjeverozapadu Toskane.
Prema tvrdnjama hotelijera, ugostitelja i lokalnih političara, u Forte dei Marmiju nikada nije bilo problema između Rusa i Ukrajinaca - ni prije izbijanja sukoba u Ukrajini, ali ni poslije.
Kako kažu, i Rusi i Ukrajinci podjednako su popularni među poslovnim ljudima i turističkim djelatnicima jer pripadaju grupi "velikih potrošača", naveo je Frankfurter Algemajne Cajtung, prenosi Tanjug.