Svijet

Glad se širi jugom Somalije

Glad se širi jugom Somalije
Glad se širi jugom Somalije
Agencije

NJUJORK - Ujedinjene nacije (UN) saopštile su danas da se glad širi jugom Somalije, gdje se četiri miliona ljudi smatra ugroženim uz prognoze da će se glad i dalje širiti tom aftičkom zemljom u naredna četiri mjeseca.

U šest južnih somalijskih regiona vlada glad i 750.000 ljudi se nalazi u neposrednoj opasnosti od smrti u naredna četiri mjeseca, ukoliko ne bude adekvatnog odgovora, navodi se u saopštenju UN-a.

Ta afrička država najteže je pogođena najgorom sušom u nekoliko posljednjih decenija koja je zahvatila cijelu istočnu Afriku - Keniju, Etiopiju, Džibuti i Ugandu, prenijela je agencija Rojters.

"Akutna neuhranjenost i surova stopa smrtnosti prevazilaze pragove gladi u regionu Beja na jugu Somalije. Pod pretpostavkom da se sadašnji nivo odgovora nastavi, glad se očekuje da se širi dalje u narednih četiri mjeseca", navodi se u saopštenju Ogranka UN u Somaliji (FSNAU).

FSNAU ističe da je do sada na desetine ljudi umrlo od gladi i da su više od polovine umrlih deca.

Glad je prvo u julu proglašena u južnom Bakulu i regionu Šabele, pa se proširila u još tri oblasti uključujući prijestonicu Mogadiš i koridor Afgoje, gdje se nalazi i najveći kamp za raseljena lica na svijetu. Na kraju, glad je proglašena u regionu Beja, navodi agencija AFP.

Najčitanije