Svijet

Grci idu na nove izbore

Grci idu na nove izbore
Grci idu na nove izbore
Agencije

U Grčkoj će biti raspisani novi izbori pošto političari ni danas nisu uspjeli da se dogovore o formiranju vlade, devet dana poslije glasanja, što će produžiti političku krizu koja gura zemlju ka bankrotstvu i izlasku iz zone evra.

Poslije tri dana bezuspješnih pregovora s političkim liderima, portparol grčkog predsjednika Karolosa Papuljasa izjavio je da nije postignut nikakav kompromis i da moraju biti sazvani novi izbori.On nije precizirao kada bi izbori mogli biti održani, ali bi to, prema izbornim pravilima, trebalo da se dogodi između 10. i 17. juna, naveo je Rojters.U međuvremenu, sutra će biti formirana prelazna vlada, kazao je Papuljasov portparol.

I lider PASOK-a Evangelos Venizelos izjavio je posle sastanka da će biti sazvani izbori pošto su pregovori propali.

U Grčkoj su 6. maja održani parlamentarni izbori, na kojima nijedna stranka nije osvojila apsolutnu većinu, a svi pokušaji koji su od tada preduzeti da se formira vlada nisu uspjeli.Papuljas je, na pregovorima, pokušao da okonča zastoj u formiranju nove vlade koja će podržati mjere štednje neophodne za dobijanje međunarodne pomoći, kako bi se zemlja u teškoj dužničkoj krizi održala u evrozoni.

Najčitanije