BRISEL - Francuska i Njemačka postigle su u četvrtak dogovor o finansijskom planu za pružanje pomoći Grčkoj u iznosu od 23 milijardi evra, uključujući doprinos Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), izjavili su zvaničnici.
Ovaj plan tek treba da odobre ostale članice evrozone, prenose agencije.
Kancelarija francuskog predsjednika Nikole Sarkozija saopštila je da će biti određeni "veoma precizni uslovi" pod kojima ostalih 16 zemalja evrozone mogu da pruže pomoć Grčkoj.
Lideri EU će na večerašnjem samitu razgovarati o plani koji prdviđa i učešće Međunarodnog monetarnog fonda.
Do sada su zemlje evrozone odbijale da traže pomoć MMF-a za saniranje grčkih dugova, da bi održale globalno povjerenje u euro.
Ranije tokom dana njemačka kancelarka Angela Merkel izjavila je da će se založiti za usvajanje "vanredne kombinovane pomoći MMF-a i zajedničke bilateralne pomoći iz evrozone", ali samo kao "posljednje sredstvo".