Svijet

Grčke vlasti neće podizati mjere bezbjednosti

Grčke vlasti neće podizati mjere bezbjednosti
Grčke vlasti neće podizati mjere bezbjednosti
Agencije

ATINA - Ispred zgrade grčkog parlamenta u Atini je u subotu naveče eksplodirala bomba slabije jačine, ali nema povrijeđenih.

Bomba je bila postavljena u kanti za smeće u blizini Groba neznanog junaka na Trgu Sintagma, a usljed detonacije nekoliko prozora na zgradi je razbijeno.

Nakon dojave o bombi policija je uspjela da isprazni prostor oko zgrade parlamenta 15 minuta prije eksplozije. Ceremonijalna straža koja čuva Grob neznanog junaka odbila je da napusti svoja stražarska mjesta.

Grčke vlasti saopštile su da neće podizati mjere bezbjednosti, iako je do eksplozije došlo ispred zgrade parlamenta u centru grada.

"Poruka je veoma jednostavna: demokratija neće biti žrtva terora", rekao je grčki premijer Jorgos Papandreu.

Ministar za ljudska prava Mihalis Hrisohoidis izjavio je da će prostor ispred parlamenta gdje se dogodila eksplozija ostati otvoren za sve građane.

"Neće nas natjerati da centar grada pretvorimo u vojnu zonu. Atina je bezbjedan grad", rekao je ministar Hrisohoidis.

Iako u vrijeme eksplozije nije bilo sjednice parlamenta, nekoliko poslanika iz Socijalističke partije bilo je u to vrijeme na sastanku s ministrom unutrašnjih poslova u toj zgradi.

"Čuli smo eksploziju, ali smo nastavili naš sastanak. Nismo zabrinuti", rekao je jedan od poslanika Hristos Protopapas.

Policija za ovaj napad krivi ljevičarske militante, koji su posebno aktivni od nereda u decembru 2008. godine.

Ekonomski analitičari upozoravaju da će zemlja izgubiti mogućnost dobijanja kredita ukoliko bude socijanih nemira ili ako Vlada ne uspije da ubijedi zemlju da prihvati mjere štednje.

Najčitanije