Svijet

Homoseksualci smiju opred oltar

Homoseksualci smiju opred oltar
Homoseksualci smiju opred oltar
Agencije

SAN FRANCISKO - Jedan sudija Federalnog suda u SAD poništio je zabranu sklapanja braka među osobama istog pola u saveznoj državi Kaliforniji, proglasivši je neustavnom.

U sudskom procesu, za koji pravnici vjeruju da će uticati na blizu 40 saveznih država koje imaju slične zakone, sudija je donio odluku u korist aktivista za zaštitu prava homoseksualaca i lezbijki, koji su tvrdili da je zabrana ravna diskriminaciji i stoga suprotna Ustavu SAD, prenio je BBC.

Ispred zgrade Federalnog suda u San Francisku juče se okupilo oko 70 pristalica sklapanja brakova između osoba istog pola, koji su nosili male američke zastave i veliku zastavu duginih boja, simbol pokreta za prava gej populacije.

Guverner Kalifornije Arnold Švarceneger izjavio je da "odluka suda potvrđuje punu zaštitu i bezbjednost koju svako zaslužuje".

Bijela kuća se oglasila kratkim saopštenjem da je predsjednik Barak Obama "govorio protiv Prijedloga 8 jer izaziva podjele i diskriminaciju".

Ipak, federalni sudija Von Voker je odlučio da zabrana, poznata kao Prijedlog 8, privremeno ostane na snazi dok ne donese odluku o zahtjevu pristalica zabrane, koji su tražili da ona ostane neizmijenjena dok slučaj ne riješi viša sudska instanca.

Stanovnici Kalifornije podržali su zabranu brakova među osobama istog pola prije dvije godine, sa 52,5 odsto glasova "za" i 47,5 "protiv", a izjašnjavanje o tom pitanju su tražile konzervativne vjerske grupe.

Pravna bitka u vezi s ovim pitanjima bi mogla da se nađe na kraju i pred Vrhovnim sudom SAD, a svaka odluka koju bi taj sud donio predstavljala bi propis koji bi bio obavezan za sve Amerikance.

Najčitanije