Svijet

Iran: Sarkozijeve izjave zasnovane na nerealnim informacijama

Iran: Sarkozijeve izjave zasnovane na nerealnim informacijama
Iran: Sarkozijeve izjave zasnovane na nerealnim informacijama
Agencije

TEHERAN - Iran je pozvao francuskog predsjednika Nikolu Sarkozija da ne iznosi komentare na osnovu "nerealnih informacija", pošto je Pariz tražio uvođenje oštrijih sankcija toj zemlji zbog spornog nuklearnog programa.

"Kao što je više puta saopštavano, iranske nuklearne aktivnosti su potpuno miroljubive i izvještaji Međunarodne agencije za atomsku energiju su to potvrdili", citirala je juče državna televizija šefa ministarstva spoljnih poslova za odnose sa zapadnom Evropom Hasana Tadžika.

Sarkozi je prije dva dana, u godišnjem obraćanju francuskim diplomatama, rekao da će Pariz raditi sa svojim saveznicima na dobijanju podrške za uvođenje oštrijih sankcija Iranu, u nastojanju da ga primora da prekine program obogaćivanja uranijuma.

Tadžik je rekao da komentari zasnovani na nerealnim informacijama mogu izazvati regionalnu nestabilnost i da se, imajući u vidu realnost, treba uzdržavati od takvih izjava.

Sarkozi je rekao da dosadašnje sankcije protiv Irana nisu rezultirale željenim ishodom i da postoji opasnost da neke zemlje, koje nije imenovao, izvedu preventivne napade na nuklearne ciljeve u toj zemlji.

"Njegove nuklearne i balističke ambicije predstavljaju narastujuću pretnju koja bi mogla da vodi preventivnom napadu na iranske ciljeve, što bi moglo da isprovocira veliku krizu koju Francuska želi da izbjegne po svaku cijenu", rekao je Sarkozi.

On nije naveo koja zemlja bi mogla preduzeti takav napad, ali je ranije pisano da Izrael, možda uz pomoć SAD, razmatra bombardovanje iranskih nuklearnih objekata ukoliko se utvrdi da je Teheran blizu izrade nuklearnog oružja.

Francuski predsjednik je krivicu za krizu prebacio na Iran, koji insistira da nema namjeru da proizvede nuklearno oružje i da primarno obogaćuje uranijum za medicinska istraživanja i domaći program atomske energije.

Najčitanije