SINGAPUR - NATO je samo "jedan korak" od slanja vojnika u Libiju kao pomoć pobunjenicima koji žele da zbace Moamera Gadafija, rekao je zamjenik ruskog premijera Sergej Ivanov.
"Upotreba jurišnih helikoptera je samo jedan korak od kopnene operacije", rekao je Ivanov na godišnjem azijsko-pacifičkom samitu o bezbjednosti pod nazivom "Dijalog šangri-la" u Singapuru.
Rusija je bila uzdržana na glasanju o rezoluciji u Savjetu bezbjednosti UN u martu kojom je uvedena zona zabrane leta iznad Libije. Ivanov je rekao da postoji neslaganje o tome kako tumačiti ovlaštenja rezolucije.
"Mi smo smatrali da je to dobra rezolucija da zaustavi civilne žrtve i zatvori libijski vazdušni prostor, ali nismo se saglasili o tome šta znači zatvaranje vazdušnog prostora. Kasnije, ispostavilo se da to znači prvo bombardovanje, a zatim akcija jurišnih helikoptera", rekao je Ivanov.
On je dodao da je sada ostala još samo kopnena operacija.
Britanski i francuski borbeni helikopteri juče su prvi put gađali mete u Libiji, nakon što su se dosadašnje akcije oslanjale na avione.
Zahvaljujući napadima NATO libijska vojska nije pregazila pobunjenika, koji nisu u stanju da povedu pravu akciju protiv bolje opremljenih Gadafijevih snaga.
Hejg: Nije utvrđen datum kraja operacija NATO u Libiji
Britanski ministar spoljnih poslova Vilijam Hejg (William Hague) izjavio je danas da nije određen datum za okončanje međunarodne vojne intervencije u Libiji.
"Niko ne zna koliko bi ona mogla da traje", rekao je šef britanske diplomatije za Bi-Bi-Si 1, dan poslije posjete Bengaziju, gdje se sastao s liderima opozicije libijskom lideru Moameru Gadafiju.
"Nećemo dati određen rok. To može da bude još nekoliko dana, nekoliko nedelja ili nekoliko mjeseci. Ali vrijedi", kazao je Hejg.
On je dodao da bi bez intervencije koalicije, koja je počela 19. marta, Gadafi preuzeo kontrolu nad Libijom i počinio zločine, izazivajući tešku humanitarnu krizu i destabilizaciju Tunisa i Egipta, što bi imalo uzasne posljedice za Evropu i tu zemlju.
I danas su u vojnim akcijama međunarodne koalicije korišćeni britanski i francuski borbeni helikopteri, a Hejg je objasnio da se radi o intenziviranju operacija kako bi misija u Libiji postigla uspjeh.
Britanski ministar ponovo je odbacio mogućnost kopnene misije NATO u Libiji.