Svijet

Izrečene zatvorske kazne isključivo ženskoj ekstremističkoj grupi

Izrečene zatvorske kazne isključivo ženskoj ekstremističkoj grupi
Foto: Pixnio | Izrečene zatvorske kazne isključivo ženskoj ekstremističkoj grupi
Aleksandar Saradžić

TUNIS - ​Tunis je zatvorio i izrekao zatvorske kazne za devet članica isključivo ženske "terorističke" grupe optužene za planiranje atentata na vladinu ministarku, izvijestili su mediji u četvrtak.

U prvom poznatom slučaju ekstremističke grupe koja se sastoji isključivo od žena u sjevernoafričkoj državi, dvije su vođe bile osuđene na 25 godina zatvora, dok je ostalih sedam dobilo kazne u rasponu od tri do 14 godina.

Jedna žena je oslobođena.

Kazne je u utorak izrekao sud u glavnom gradu Tunisu, ali tunisko tužilaštvo nema potparola i ne odgovara novinarima mjesecima.

Ministar pravosuđa odbio je dati dodatne informacije o slučaju.

Slučaj datira iz 2016., kada su se na društvenim mrežama pojavili izvještaji o pokušaju atentata na tadašnjeg ministra unutrašnjih poslova Hedija Majduba tokom posjete njegovim roditeljima - što je njegova kancelarija demantovala.

Privatna radio stanica "Mosaique FM" izvijestila je da je jedna od žena živjela u komšiluku Majdubovih roditelja, te je optužena da je prenosila informacije o njegovim posjetama, prenosi "AlArabyia".

Najčitanije