TOKIO - Posebna komisija Gornjeg doma japanskog parlamenta odobrila je danas kontroverzni zakon o odbrani, koji će dozvoliti japanskim vojnicima da se po prvi put od Drugog svjetskog rata mogu boriti u inostranstvu.
Taj potez je uslijedio, uprkos žestokom otporu, kako poslanika, tako i nekoliko hiljada demonstranata ispred parlamenta u Tokiju, prenosi AFP.
Prema tim zakonskim izmjenama, vojska, poznata kao Samoodbrambene snage, imala bi mogućnost odlaska u borbu da zaštiti saveznike, kao što su SAD, čak i ako ne postoji neposredna opasnost za Japan i njegov narod.
U japanskom parlamentu prethodno je došlo do tuče povodom predloženog zakona.
Opozicioni poslanici peli su se jedan na drugog da bi predsjedavajućem oteli mikrofon, kako bi ga spriječili da objavi glasanje o kontroverznom zakonu, a zastupnici suprotnih stavova su nasrtali jedan na drugog i gurali se, što je neuobičajena slika u japanskom parlamentu.
Uprkos lošem vremenu, oko 500 ljudi je u plastičnim kabanicama i pod kišobranima zahtijevalo ispred parlamenta da prijedlog novog zakona ne bude usvojen.
Neki od njih su nosili slike premijera Šinzo Abea sa Hitlerovom frizurom i brčićima.
Tokom protekle nedjelje desetine hiljada ljudi je gotovo svakodnevno demonstriralo protiv prijedloga pomenutog zakona, a sinoć ih se ispred parlamenta okupilo oko 13.000.