Osam ljudi je ubijeno, a gotovo 2.750 ranjeno - od kojih 200 kritično - u nizu istovremenih detonacija pejdžera diljem Libana, rekao je ministar zdravstva Firas Abiad.
Žrtve eksplozija su uglavnom članovi proiranskog Hezbolaha. Ta militantna grupa je u saopštenju o eksplozijama okrivila Izrael te navela da će on biti "pravedno kažnjen".
Zvaničnici su rekli da čelnik Hezbolaha Hasan Nasralah u eksplozijama nije povrijeđen.
Postavlja se pitanje kako je uopšte moguće da pejdžeri eksplodiraju, posebno da se to dogodi u isto vrijeme? Masovna sabotaža tako velikog broja libanskih dojavljivača zahtijevala je i pravovremenu obavještajnu i tehničku sposobnost, piše BBC.
Od početka sukoba u Gazi prošle godine Hezbolah je upozoravao svoje članove da ne koriste mobilne telefone iz straha da bi ih mogli izmanipulisati izraelski obavještajci. Godine 1996. izraelska agencija Shin Bet ubila je Hamasovog bombaša eksplozivom u njegovom telefonu, prenosi Index.hr.
Umjesto toga, Hezbolah je koristio dojavljivače za komunikaciju. Nova serija dojavljivača isporučena im je nedavno. Neko se - a Hezbolah ne sumnja da iza ovoga stoji Izrael - uspio tajno ubaciti u lanac dostave tih dojavljivača.
Bivši stručnjak britanske vojske za municiju, koji je želio ostati anonimann, rekao je za BBC da su uređaji vjerovatno bili pakovani s između 10 i 20 grama visokoeksplozivnog vojnog eksploziva skrivenog unutar lažne elektroničke komponente.
Ovaj eksploziv, rekao je stručnjak, bio bi aktiviran signalom, nečim što se naziva alfanumerička tekstualna poruka.
Nakon aktivacije, sljedeća osoba koja bi koristila uređaj izazvala bi eksploziju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.