KUALA LUMPUR - Krokodil primjećen ovog mjeseca u parku u malezijskom gradu Miri već 15 dana je na slobodi, iako su lokalne vlasti postavile zamke i djelimično isušile jezero u pokušaju da ga uhvate.
Reptil dugačak jedan metar prvi put je primjećen 12. septembra, kada se sunčao pored jezera veličine fudbalskog stadiona u gradu Miri na ostrvu Borneo. Pretpostavlja se da je životinju na tom mjestu ostavio vlasnik koji više nije htio da vodi brigu o njemu.
Držanje egzotičnih životinja nije neuobičajeno na Borneu.
Ikbal Abdola iz civilne odbrane Mirija rekao je da krokodil nije uhvaćen. Isušivanju jezera je obustavljeno iz bojazni od pomora ribe. Ikbal je dodao da takvi krokodili nisu opasni, pošto jedu samo ribe i male sisare.
Ipak, lokalna vlast razmatra mognućnost postavljanja znakova upozorenja za stanovništvo.