JERUSALIM - Rođaci Husama Dvaita (30), koji se u srijedu buldožerom zabio u autobus i ubio troje ljudi u Jerusalimu, kažu da nikada nije prebolio propalu ljubavnu vezu s mladom Jevrejkom, što podsjeća na jerusalimsku verziju Romea i Julije.
Oni su opovrgli da je u pitanju bio teroristički čin, što su vlasti smatrale mogućim.
Dvait, porijeklom iz palestinskog sela Sur Beher, koje je sada sastavni dio istočnog Jerusalima, više od 15 godina je radio za jednu građevinsku kompaniju.
Međutim, u srijedu se sasvim iznenada zabio u gradski autobus, nakon čega su ga ubili pripadnici policije.
Iako je bio oženjen i otac dvoje djece, njegova porodica kaže da mu je srce slomila Jevrejka ruskog porijekla.
"Ona je čak i živjela s njim u kući njegovih roditelja, bila je tu oko mjesec dana", kaže Osama Dvait, Husamov rođak.
Međutim, prema njegovim riječima, ubrzo su došli iz jedne radikalne jevrejske grupe i odveli je jedne noći. Navodno su je vratili roditeljima.
Ubrzo nakon toga Husam je uhapšen i osuđen na godinu dana zatvora zbog posjedovanja narkotika.
"Problemi su nastali kada je izašao iz zatvora. Stalno je bio sam. Bio je zaista dobar čovjek, ali nakon izlaska iz zatvora djelovao je zbunjeno, stalno je bio nervozan", kaže njegov rođak.
Njegova porodica, koja decenijama radi u Izraelu, šokirana je onim što je učinio.
Posljednjih pet godina se oženio, dobio dvoje djece, a imao je i stalan posao.
"Pričao sam s njegovim prijateljima i radnim kolegama. Kažu da je taj dan bio normalan. Zajedno su doručkovali, a onda se desilo ono što se desilo", kaže Osama.
Izraelska policija koja je saslušala članove njegove porodice kaže da je Dvait najvjerovatnije djelovao sam, a porodica Dvait nikada ranije nije imala bilo kakve veze s političkim strankama, kako su tvrdili neki izrealski mediji.