Svijet

Kuba nakon 54 godine imenovala ambasadora u SAD-u

Kuba nakon 54 godine imenovala ambasadora u SAD-u
Kuba nakon 54 godine imenovala ambasadora u SAD-u
N.N.

Kuba je u četvrtak imenovala Jose Cabanasa za prvog ambasadora u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) od 1961. godine, u okviru procesa normalizacije odnosa između te dvije zemlje.

Ovaj kubanski diplomata je od 2012. godine obnašao dužnost kubanskog oficira za vezu koji se nalazio na čelu neformalnog predstavništva te zemlje u Washingtonu od 2012. godine.

Cabanas je predao akreditivno pismo američkom predsjedniku Baracku Obami u Bijeloj kući.

Obama je tom prilikom u Bijeloj kući primio ukupno 16 novih ambasadora koji tek stupaju na dužnost.

S druge strane, Washington još uvijek nije imenovao ambasadora u Kubi.

U okviru normalizacije odnosa dvije zemlje nakon skoro pola stoljeća zahlađenja, obje zemlje su pristale da ponovo otvore ambasade.

Kuba je ambasadu u Washingtonu ponovo otvorila u julu ove godine, a SAD na Kubi mjesec kasnije.

Najčitanije