KUNDUZ-Udruženja za zaštitu ljudskih prava izrazile su zabrinutost zbog činjenice što se velik broj civila našao u središtu borbe između talibana i vladinih snaga u Kunduzu, piše BBC.
Vlada je talibane optužila da po gradu ubijaju i siluju civile, ali su ovi odbacili optužbe.
Obe strane tvrde kako kontroliraju veći dio grada kojeg su početkom sedmice zauzeli talibani i tako ostvarili svoj najveći uspjeh od 2001. godine i američke intervencije u Avganistanu. Vladine snage, potpomognute SAD-om i NATO snagama koji napadaju iz vazduha, uzvratile su napad i borba za svaku ulicu i dalje traje.
Lokalno stanovništvo je zarobljeno u svojim domovima i polako ostaje bez namirnica.
"Suočavamo se s nedostatkom hrane i vode, a ne možemo ići vani jer se bojimo da ćemo biti upucani s obe strane", požalio se jedan anonimni građanin.
Zabrinutost je izrazio i međunarodni Crveni krst dok je Amnesty International rekao kako talibani stoje iza masovnih ubistava, silovanja i provaljivanja u kuće širom Kunduza.