JERUSALIM - Bivši ministar spoljnih poslova Izraela Avigdor Liberman izjavio je danas da sankcije i pregovori neće spriječiti Iran da razvija sporni nuklearni program.
Liberman je rekao da je nuklearna proba koju je u utorak ujutro izvela Sjeverna Koreja "očigledan primjer" neuspjeha diplomatije da zaustavi nuklearni program.
"Griješi svako ko misli da će sankcije i pregovori zaustaviti Iran", rekao je Liberman za Vojni radio.
Iranu su, kao i Sjevernoj Koreji, uvedene oštre sanckije zbog nuklearnog programa, a pregovori sa Zapadom o tom pitanju su u zastoju.
Izraelski premijer Banjamin Netanjahu je više puta nagovještavao da bi mogao da vojno interveniše protiv Irana.
Liberman je u decembru podnio ostavku na mjesto šefa diplomatije pošto je protiv njega pokrenuta istraga zbog prevare i zloupotrebe položaja, za šta je kasnije i formalno optužen.
Ostao je, ipak, uticajan poslanik i Netanjahuov najbliži politički saveznik.