LONDON - Tokom noći u nekoliko engleskih gradova zabilježeni su sporadični slučajevi nasilja, ali je London, gdje je raspoređeno 16 000 policajaca, bio je miran nakon tri uzastopne noći nemira tokom kojih su mladi ljudi podmetali požare i razbijali imovinu skoro bez ikakvog otpora.
Grupe mladih ljudi sa kapuljačama na glavama sukobili su se sa policijom u Mančesteru, na sjeverozapadu Engleske.
U Salfordu, u regionu Mančestera, izgrednici su bacali cigle na policiju i podmetali požare. Meta napada bio je i kamerman britanske medijske kuće Bi-Bi-Si. Na televizijskim snimcima vide se zapaljena vozila i prodavnice.
Tokom noći, slično nasilje zabilježeno je i dalje na jugu Engleske u Zapadnom Bromviču i Vulverhemptonu. Na policijsku stanicu u Notingemu 30 do 40 napadača bacilo je zapaljive bombe.
Policija je saopštila da niko nije povrijeđen.
U oblasti Tokstet u Liverpulu, izgrednici su zapalili dva vatrogasna kamiona i automobil jednog od vatrogasaca. Nešto ranije, oko 200 izgrednika razbijalo je izloge i pljačkalo prodavnice.
Policija je saopštila da je uhapšeno 47 ljudi u Mančesteru i Salfordu, a 37 u Tokstetu. Prijavljeni su manji izgredi u Birmingemu i Lesteru, Midlendsu, Milton Kejnsu, sjeverno od Londona i Gločesteru.
Tokom tri noći nasilja u Londonu bande su razbijale izloge, krale odjeću, obuću i elektrnonsku opremu, podmetali požare u automobilima, zgradama i stambenim zgradama pričinjavajući višemilionsku štetu.
Međutim, noćas su londonske ulice bile mirne.
Londonska policija saopštila je da je tokom noći na ulicama bilo 16 000 policajaca, što je mnogo više nego 6 000 koliko ih je bilo u noći između sa nedjelje na ponedjeljak.
Analitičari navode da nemiri predstavljaju novi izazov za britanskog premijera Dejvida Kamerona, dok se Velika Britanija bori protiv krize. Vlada u Londonu smanjila je javnu potrošnju i povećala poreze da bi umanjila budžetski deficit.
Prema mišljenju mjeordavnih analitičara, svijet je kroz nemire vidio i ružnu stranu Londona manje od godinu prije početka Olimpijskih igara čiji je domaćin 2012. godine.
Trojica pješaka pregažena u Birmingemu
Trojica pješaka pregažena su protekle noći automobilom u Birmingemu, a još nije poznato da li je njihova smrt povezana s neredima koji su se iz Londona proširili i na druge britanske gradove.
Policija je pokrenula istragu o smrti trojice pregaženih ljudi. Vozač je, kako je izvjestio Bi-Bi-Si, pobjegao s mjesta nesreće, ali je ubrzo pronađen i uhapšen.
Pretpostavlja se da su ljudi stradali pošto su izašli iz džamije i krenuli u patrolu kako bi zaštitili svoju zajednicu od nasilja.
Ispred bolnice u koju su žrtve prebačene okupilo se oko 200 Azijata iz njihove zajednice, a policija je bila prinuđena da blokira ulaz.
Birmingem je među gradovima koje je zahvatio talas nasilja, ali je protekle noći bio relativno miran pošto je policija prethodnog dana u tom području privela oko 80 izgrednika.