MINSK - Bjeloruski predsjednik Aleksandar Lukašenko izjavio je u četvrtak da je najnoviji ruski hipersonični balistički raketni sistem "Orešnik", već na putu za raspoređivanje u Bjelorusiji, prema državnoj novinskoj agenciji BELTA.
Na pitanje novinara u Moskvi je li sistem stigao, Lukašenko je odgovorio: "Već je na putu. Sve će biti u redu."
Ranije je najavio da će "Orešnik" biti raspoređen u Bjelorusiji prije kraja godine, prema sporazumu postignutom s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom u Volgogradu.
"Do kraja godine ovo će oružje biti raspoređeno u Bjelorusiji. 'Orešnik' će biti na bjeloruskom tlu", rekao je u govoru 1. jula povodom Dana nezavisnosti Bjelorusije.
Lukašenko je taj potez opisao kao korak prema jačanju nacionalne sigurnosti, zaštiti suvereniteta i odvraćanju vanjskih prijetnji.
Ranije ovog mjeseca, Ministarstvo odbrane Bjelorusije izjavilo je da su ruske i bjeloruske snage vježbale planiranje upotrebe nestrateškog nuklearnog oružja i raspoređivanje "Orešnika" tokom zajedničkih vježbi "Zapad-2025".
Sistem "Orešnik", sposoban nositi nuklearne ili konvencionalne bojeve glave, ima domet od 5500 kilometara i može pogoditi ciljeve brzinom od 10 Mahova. Njegovo prvo eksperimentalno borbeno lansiranje sprovedeno je u novembru 2024. godine, prenosi "Anadolija".