Svijet

Manila poplavljena usljed tajfuna, najmanje sedmoro mrtvih

Manila poplavljena usljed tajfuna, najmanje sedmoro mrtvih
Manila poplavljena usljed tajfuna, najmanje sedmoro mrtvih
Beta-AP

MANILA/TOKIO - Najmanje sedmoro ljudi je poginulo u Manili, glavnom gradu Filipina, koji se našao na udaru moćnog tajfuna Nesat.

Predsjednik Filipina Beninjo Akvino III, koji je u četvorodnevnoj posjeti Japanu, izrazio je danas uvjerenje da službe za vanredne situacije pružaju adekvatan odgovor na poplave u Manili i da će do popodneva struja biti uspostavljena u najvećem dijelu grada.

Nesat je najgori tajfun koji je udario na Filipine, državu-arhipelag u Aziji, nakon ciklona koji je 2009. godine usmrtio gotovo 500 ljudi.

"Životna je činjenica da na Filipine u prosjeku udari po 23 tajfuna godišnje", izjavio je Akvino za AP.

U centru Manile, potopljenom talasima veličine palmi, stanovnici bauljaju kroz vodu koja im seže do struka, izbjegavajući pri tom slomljene grane i druge ostatke koje vjetar baca na njih.

Najviše ljudi je poginulo upravo u centru, koji je već bio pogođen monsunskim kišama, prethodnicama tajfuna Nesat, a najviše štete je pretrpio stari grad kraj obale - smatra se da se našao na udaru najveće poplave u posljednjih nekoliko decenija.

Kiša je danas toliko jaka da je vidljivost smanjena, što komplikuje napore vojske i policije da evakuišu na hiljade ljudi koji žive u niskim oblastima grada.

Voda iz rijeka i mora poplavila je bolnice, hotele, pa čak i američku ambasadu na obali, koja je danas zatvorena.

Najčitanije