PARIZ - Francuska medicinska sestra, koja je zaražena ebolom dok je volontirala u Libijeri, izliječena je od smrtonosnog virusa, izjavila je danas francuski ministar zdravlja Marisol Touraine.
Touraine je rekla da je medicinska sestra "sada izliječena i napustila je bolnicu.
Francuska medicinska sestra, prvi francuski državljanin zaražen virusom ebole, prebačena je u Francusku 19. septembra i podvrgnuta je eksperimentalnom tretmanu u vojnoj bolnici u predgrađu Pariza.
Od ebole je umrlo više od 3.300 osoba u zapadnoj Africi i to je najteža epidemija ovog oboljenja u historiji.
Touraine je u Francuskoj odobrila upotrebu tri eksperimentalna lijeka za tretman ebole, uključujući "Avigan".
Kompanija navodi da je francuska medicinska sestra dobila "Agivan", koji je u Japanu odobren u martu.