Svijet

Mnoga migrantska djeca u rukama krijumčara i trgovaca

Mnoga migrantska djeca u rukama krijumčara i trgovaca
Mnoga migrantska djeca u rukama krijumčara i trgovaca
Tanjug

VALETA - Komesar EU za migracije Dimitris Avramopulos upozorio je danas da su mnoga migrantska djeca pala u ruke krijumčara i trgovaca ljudima pri čemu su mnoga i seksualno zlostavljana, i pozvao države članice Unije da učine više kako bi se zaustavila trgovina migrantske djece bez pratnje odraslih.

U suprotnom, ta djeca će biti na ulicama evropskih gradova, upozorio je on, govoreći na konferenciji na Malti nakon što su ministri unutrašnjih poslova EU razgovarali o migrantskoj krizi, prenosi AFP.

Avramopulos, čija je rodna Grčka teško pogođena talasom izbjeglica i migranata koji bježe od rata u Siriji i drugde, istakao je da zemlje članice EU "moraju da preuzmu odgovornost".

"Neki političari su dobri u retorici, ali ne i na djelu", zaključio je on.

Podaci EU pokazuju da je oko 90.000 djece bez pratnje ušlo u Evropu 2015, a evropska policijska agencija Europol prije godinu dana je saopštila da je oko 10.000 migrantske dejce nestalo, upozorivši da su mnoga djeca možda pala u ruke trgovcima te da su iskorišćena za rad, kriminal ili su seksualno zlostavljana.

 

Najčitanije