MBABANE - Vladar posljednje afričke apsolutne monarhije, kralj Svazilenda Msvati Treći, objavio je da njegovo kraljevstvo ima novi politički sistem - "monarhijsku demokratiju", saopštio je kraljev portparol.
Lokalni i južnoafrički mediji objavili su da je kralj rekao da je, za vrijeme oluje koja je zemlju pogodila tokom vikenda, van sezone, dobio viziju od Boga koja ga je navela da izvrši promjene u kraljevstvu.
"Svazilend je monarhijska demokratija - spoj monarhije i prava na glasanje", preneo je portparol Persi Simlejn kraljevo saopštenje.
On je za AFP naveo da kralj "naginje ka demokratiji zasnovanoj na vrijednostima i načinu života u Svazilendu".
Kraljeva oluka izazvala je, međutim, bijes u redovima prodemokratskih aktivista u Svazilendu.
Aktivisti, od kojih većina živi u egzilu u Južnoj Africi, rekli su da je deklaracija "glupa i bizarna", tvrdeći da je kralj donio ovu odluku pod međunarodnim pritiskom da izvrši reforme u kraljevstvu.