FILADELFIJA - Legendi boksa Muhamedu Aliju dodijeljena je "Medalja slobode".
Ali je na ceremoniju dodjele upriličenu u Nacionalnom centru za Ustav Sjedinjenih Američkih Država (SAD) u Filadelfiji došao u pratnji supruge Loni i kćerke Laile.
Budući da je Aliju veoma narušeno zdravlje, u njegovo ime prisutnima se obratila njegova supruga Loni, rekavši da je Aliju velika čast što je izabran za dobitnika priznanja koja simbolizuje slobodu.
Ali je izabran za dobitnika "Medalje slobode" zbog njegove predanosti borbi za ljudska prava i slobode, humanitarnu pomoć i slobodu vjeroispovijesti. Ovim aktivnostima posvetio se nakon što je zvanično napustio boks 1981. godine.
"Medalja slobode" ranije je dodijeljena solisti grupe U2 Bonu Voksu, bivšem predsjedniku Južnoafričke Republike Nelsonu Mandeli i bivšem predsjedniku SAD-a Džimiju Karteru.