MADRID - Muž španske medicinske sestre zaražene ebolom stavljen je u bolnički karantin, izjavila je danas u parlamentu šef španske zdravstvene službe Mersedes Vinuesa.
Medicinska sestra, koja je u Madridu pomagala u liječenju španskog sveštenika oboljelog u Africi, bila je pozitivna na testu prisustva virusa, saopštili su juče zdravstveni zvaničnici.
Sveštenik Manuel Garsija Vijeho /69/ preminuo je prije manje od dvije sedmice u bolnici u glavnom gradu Španije.
EU je saopštila danas da je zatražila od Španije objašnjenje o tome na koji se način zarazila medicinska sestra, što predstavlja prvi poznati slučaj prenošenja ebole izvan Afrike.
Evropska komisija "poslala je juče pismo španskom ministru zdravlja i zatražila određeno objašnjenje" o tome kako se to dogodilo uprkos svim mjerama predostrožnosti, rekao je portparol Komisije, prenio je AFP.
Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, u Gvineji, Liberiji, Nigeriji i Senegalu registrovano je 7.178 oboljelih i 3.338 umrlih od ebole.