Svijet

NASA objavila fotografije iz orbite napada na Njujork

NASA objavila fotografije iz orbite napada na Njujork
NASA objavila fotografije iz orbite napada na Njujork
Fena

NJUJORK - NASA je objavila fotografiju Njujorka iz svemira, koju je snimila posada međunarodne svemirske stranice 11. septembra 2001. godine.

Na fotografiji je jasno vidljiv stup dima koji se uzdiše s Menhetna, gdje su se nalazili "blizanci". Zapovjednik misije Expedition 3, Frenk Kalbertson, uputio je tog dana i saučešće porodicama žrtava terorističkog napada.

"Naše molitve i misli su s ljudima koji se nalaze tamo i bilo gdje drugdje", poručio je 11. septembra 2001. godine.

Idućeg dana, objavio je i javno pismo, kojim je ispričao svoje prve utiske o tom tragičnom događaju.

"Svijet se danas promijenio. Ono što mogu reći ili napraviti malo je u poređenju s onim što se dogodilo našoj zemlji", napisao je Kalbertson.

"Teško je gledati kako dim suklja iz rana u vlastitoj zemlji, s tako nevjerovatnog vidikovca. Osjećaj podijeljenosti dok se nalazite u svemiru kako bi unaprijedili život na Zemlji i istovremeno gledati kako se taj život uništava tako namjernim i strašnim radnjama, strašno djeluje na psihu, bez obzira ko ste", zaključio je prije 11 godina Kalbertson.

Najčitanije