KONDUZU: Najmanje devet pripadnika organizacije Ljekari bez granica stradalo je u bombardovanju bolnice u avganistanskom gradu Kunduzu, prenjeo je CNN.
Bolnica je pogođena i dјelimično uništena tokom noći, a iz NATO je saopšteno da je medicinska ustanova moguća kolateralna šteta napada američke avijacije.
Prema riјečima portparola NATO Brajana Trajbasa, američke snage su izvršile napad u 2.15 poslијe ponoći.
“Medicinska ustanova je moguća kolateralna šteta napada. Incident je pod istragom“, naveo je Trajbus.
Za sada je potvrđeno da je stradalo 9 osobe, koje su u toj bolnici radile u okviru organizacije Lјekari bez granica.
“Veoma smo šokirani napadom i ubistvom članova našeg osoblja. Poginuli su i pojedini pacijenti, a neizvјesna je sudbina najmanje 30 osoba. Ovakve stvari veoma loše utiču na nivo zdravstvene zaštite u Kunduzu“, navodi se u saopštenju organizacije Lјekari bez granica.
U toku noći u bolnici se nalazilo najmanje 80 lјekara, kako lokalnih tako i stranaca, a medicinski tretman je primalo više od stotinu pacijenata.
“Nemamo informacije šta јe sa njima“, dodaje se u saopštenju Lјekara bez granica.
Šef tima međunarodne zdravstvene organizacije u Kunduzu doktor Masud Nasim je rekao da je pogođena bolnica od početka velikih sukoba 28. septembra na prvoj liniji fronta.
“Od ponedeljka su granate počele da lete oko bolnice. Borbe su se odvijale ispred kapije bolnice, a meci su prolazili kroz prostorije, lomili prozore i medicinsku opremu“, rekao je Nasim.
Za vrијeme napada u bolnici se nalazio doktor Adil Akbar.
“Prijemno odјeljenje, urgentni centar i drugi delovi bolnice su uništeni. Uspeo sam da pobegnem kroz prozor, ali mnogi nisu...“, rekao je Akbar.
Sukobi u gradu Kunduzu intenzivirali su se krajem septembra pošto su Talibani uspeli da uđu u grad, posle čega su američke vazdušne snage krenule u akciju pružanja podrške lokalnim bezbednosnim snagama.