MANILA - Najmanje sedam ljudi je poginulo, 11 ih je povrijeđeno, a četvoro se vode kao nestali, dok je više od pola Manile, glavnog grada Filipina, potopljeno poslije jake kiše i tropske oluje, saopštili su danas lokalni zvaničnici.
Najmanje 40.000 ljudi potražilo je utočište u državnim centrima za evakuaciju na ostrvu Luzon, a više nego dvostruko više se sklonilo kod prijatelja i rođaka, te u školama i vladinim ustanovama, koje su zatvorene već drugi dan, javio je Rojters.
Vlasti navode da je u regionu Manile, gdje živi 12 miliona ljudi, 60 odsto teritorije poplavljeno, ulice su se pretvorile u rijeke, a hiljade ljudi su zarobljene u kućama i skloništima.
U Manili, danas drugi dan zaredom ne rade škole, zgrade državne administracije i berza, a u gradu je proglašen najviši, crveni stepen opasnosti od poplava.
Većina letova na aerodromu u Manili je otkazana.
Poplave su posljedica dvodnevne monsunske kiše, pojačane tropskom olujom koja je prošla sjevernim djelom Filipinskog mora i zahvatila glavno sjeverno ostrvo Luzon.
Meteorolozi predviđaju da će nevrijeme sutra sa Filipina nastaviti da se kreće ka Tajvanu.
Filipinski arhipelag je među regionima koje tropske oluje najviše pogađaju.