BERLIN, BRISEL - Lideri njemačkih, francuskih i grčkih međunarodnih kreditorskih institucija saglasili su se da narednih dana intenzivno rade na postizanju dogovora u pregovorima sa Atinom o dugu Grčke.
Atina i njeni kreditori iz zemalja evrozone i Međunarodni monetarni fond (MMF) žure da postignu sporazum kojim bi se spriječilo da Grčka dođe u situaciju da ne bude u stanju da vrati dug i zbog toga možda napusti evrozonu, navodi Rojters.
Njemačka kancelarka Angela Merkel sinoć je u Berlinu bila domaćin francuskom predsjedniku Fransoa Olandu, Mariju Dragiju iz Evropske centralne banke (ECB), šefu Evropske komisije Žan-Klodu Junkeru i direktorki MMF Kristin Lagard.
Oni su razgovarali o situaciji u vezi s pregovorima sa Atinom.
"Složili su se da posao mora biti nastavljen vrlo intenzivno", izjavio je portparol njemačke vlade poslije razgovora u Berlinu.
"Učesnici razgovora su proteklih dana intenzivno sarađivali, a tako će nastaviti i narednih dana. Oni će biti u međusobnom kontaktu, ali, naravno i u kontaktu sa grčkom vladom", dodao je portparol.
Evrozona je dala rok do petka za okončanje sporih razgovora kako bi institucije i ministri dobili vrijeme da odobre sporazum i obezbijede podršku poslanika za odmrzavanje pomoći do kraja juna.
Atina treba da vrati MMF-u 300 miliona evra, ali nije izvjesno da će biti u stanju da izmiri sve svoje finansijske obaveze za ovaj mjesec.
Jučerašnji iznenadni sastanak upriličen je nakon što je grčki premijer Aleksis Cipras uputio oštre kritike na račun međunarodnih kreditora, koje, prema tvrdnjama zvaničnika, nemaju gotovo nikakve sličnosti sa njegovim privatnim razgovorima sa liderima EU.
U tekstu za francuski list "Mond", Cipras je optužio zajmodavce da iznose "apsudne prijedloge" i zanemaruju grčku demokratiju.
Evropske diplomate smatraju da je taj tekst napisan sa ciljem da Cipras pokaže grčkim biračima koliko tešku bitku bije.
Zvaničnici, upoznati sa tokom pregovora između Grčke, sa jedne strane, i Evropske komisije, ECB i MMF, sa druge, ranije su odbacili glasine o neminovnom objavljivanju dogovora.
Jedan zvaničnik EU je izjavio da ponuda grčkih kreditora Atini neće biti uokvirena u ultimatum.