}

Svijet

Netanijahu: Spriječićemo novi holokaust

Netanijahu: Spriječićemo novi holokaust
Netanijahu: Spriječićemo novi holokaust
Agencije

TEL AVIV - Izraelski premijer Benjamin Netanijahu upozorio je danas da će jevrejska država učiniti sve da spriječi novi holokaust i da će se braniti od svake prijetnje.

On je to rekao nakon što je inaugurisao novi paviljon u bivšem nacističkom logoru Aušvic, gdje će posjetioci moći da saznaju nešto vise o holokaustu u Drugom svjetskom ratu, u kome je ubijeno šest miliona Jevreja.

"Odavde, s mjesta koje potvrđuje želju da budemo uništeni, ja premijer Izraela, države jevrejskog naroda, kažem svim nacijama svijeta: Država Izrael će učinti sve što je potrebno da spriječi još jedan holokaust", rekao je Netanijahu stojeći ispred bivšeg zatvorskog bloka, gdje je postavljena nova izložba.

On je poručio da Izrael, suočen s pretnjama uništenja, ne smije biti pomirljiv.

"Ne smijemo zabiti glave u pijesak ili dozvoliti da drugi rade za nas", dodao je on, ne imenujući čije su prijetnje ali se pretpostavlja da je mislio na Iran i nuklearni program te zemlje.

Netanijahu je učestvovao u ceremoniji u Bloku 27, gdje su nekad bili zatvorenici, a koji je pretvoren u izložbeni prostor koji predstavlja Aušvic kao mjesto genocida.

Više od 1,1 miliona Jevreja pogubljeno je u Aušvicu i obližnjem logoru Birkenau. U paviljonu su zabilježena svjedočenja preživjelih i imena 4,2 miliona žrtava, koliko je mukotrpnim radom sakupio Memorijalni centar holokausta Jad Vašem u Jerusamu, navodi Asošiejted pres.

Među imenima na listi dugoj 14 metara Netanijahu je našao ime bliznakinje svog pokojnog tasta Jehudit Hun, ubijene u južnoj Poljskoj. Ako postoje oni koji poriču holokaust, dovedite ih u Blok 27 da pročitaju jedno po jedno ime, istakao je Netanijahu, očito aludirajući na iranskog predsjednika Mahmuda Ahmedinežda koji je holokaust nazvao mitom.

Aušvic se smatra najvećim simbolom okrutnosti genocida nacističke Njemačke. Međunarodni dan sjećanja na holokaust obilježava se 27.  januara, kada je taj logor oslobođen 1945. godine.

Hiljade mladih Jevreja s ostarjelim preživjelima u holokaustu dolazi tamo na takozvani Marš živih svake godine i to je postalo svojevrsno hodočašće za one koji teže da se sjećaju žrtava.

Prethodna izložba je postavljena 1960-tih godina, takođe u nekadašnjim zatvorskim blokovima, ali je tokom godinama zanemarena i većina posjetilaca je nije obilazila.

Odlučeno je da se ona oživi 2005. godine nakon posjete tadašnjeg izraelskog premijera Arijela Šarona.Kustosi nove postavke su predsjednik Jad Vašema Avner Šalev i preživjeli u holokaustu, nobelovac, Eli Vizel.

Cilj je da se između ostalog predstavi pozadina holokausta, nacistička ideologija ubistava.

Nacisti su veliki dio svog plana sproveli u okupiranoj Poljskoj jer je u njoj živjelo najviše evropskih Jevreja i tamo je bila mreža pruga koje je omogućila da se lako transportuju iz drugih dijelova kontineta.

Mnogi izraelski lideri su djeca preživjelih u holakustu i u Izraelu živi najviše preživjelih. Poljska je vremenom postala jedna od najvećih prijatelja Izraelu.

Najčitanije