ABUDŽA – Bivši nigerijski vojni vladar Muhamadu Buhari smatra da su preliminarni rezultati predsjedničkih izbora rezultat manipulacije i ne može da ih prihvati, izjavio je danas njegov portparol.
"Do sada objavljeni rezultati zasnovani su na neregularnostima koje smo vidjeli", izjavio je Rojtersu portparol Jinka Odumakin.
On je dodao da je u sjevernim pokrajinama Kano i Kacina umanjen broj glasova koje je dobio Buhari, te da rezultati ne mogu biti prihvaćeni dok izborna komisija ne izvrši provjere.
Nemiri su počeli poslije objave da kandidat Gudlak Džonatan ima nedostižnu prednost. Njegove kuće u Kanu u Kaduni su bile mete napada.
Policija je objavila da su nasilje na sjeveru zemlje orekstrirale grupe koje odbijaju da prihvate izborne rezultate, te da sukobi nisu motivisani vjerskom ili etničkom pripadnošću.
"Bezbjednosne službe trenutno vrše identifikaciju i hapse počinioce koji stoje iza ovih besmislenih nemira širom zemlje", rekao je policijski generalni inspektor Hafiz Ringim.
Na sjeveru Nigerije dešavaju se sukobi mlađih pristalica Buharija i vojske i policije.