Svijet

"Ništa neće ostati od Izraela ako nas napadne"

"Ništa neće ostati od Izraela ako nas napadne"
"Ništa neće ostati od Izraela ako nas napadne"
Agencije

TEHERAN - Komandant iranske Revolucionarne garde Ali Džafari upozorio je danas da "ništa neće ostati" od Izraela ukoliko krene u vojnu akciju protiv Teherana zbog iranskog nuklearnog programa.

Iranski odgovor na napad će početi u blizini izraelske granice, dodao je Džafari na konferenciji za štampu u Teheranu.

Iran u tom slučaju više neće poštovati sporazum o neširenju nukleranog oružja po kome inspektori UN posjećuju iranska nuklearna postrojenja.

Iran ima bliske veze sa ekstremistima u Gazi i Libanu koji se graniče sa Izraelom, navodi AP.

Izrael je ostavio otvorenom mogućnost vojnog napada na Iran ukoliko diplomatski napori ne zaustave Teheran u izgradnji nuklearnog oružja.

U intervjuu za američke televizijske mreže En-Bi-Si (NBC) i Si-En-En (CNN) koji će danas biti emitovani, izraelski premijer Benjamin Netanijahu izjavio je da politika obuzdavanja prema Iranu neće djelovati, jer tom zemljom rukovode fanatici.

Netanijahu je takođe rekao da se ne slaže s onima koji tvrde da bi rat s Iranom bio gori od Irana koji posjeduje nuklearno oružje.

"Iranom rukovodi rukovodstvo s nevjerovatnim fanatizmom. Vi želite da ti fanatici imaju nuklearno oružje", kazao je on.

Zapad strahuje da iranski nuklearni program ima za cilj izgradnju nuklearnog oružja a Teheran tvrdi da program ima isključivo mirnodopsku namjenu.

Najčitanije