Svijet

Norvežani neće u EU

Norvežani neće u EU
Norvežani neće u EU
Srna

OSLO - Rezultati ispitivanja javnog mnjenja koji su u ponedjeljak objavljeni pokazali su da se dvoje od troje Norvežana protivi pristupanju njihove zemlje EU, te da se ovaj stav proteže među pristalicama svih partija.

Državna televizijska stanica NRK objavila je ove rezultate prema kojima 66,3 odsto Norvežana nije za pristupanje, 24,6 odsto je "za" dok se 9,1 odsto nije izjasnilo.

Evroskepticizam stanovništva ove bogate skandinavske države /4,5 miliona stanovnika/ neznatno je porastao posljednjih mjeseci, podstaknut ekonomskom krizom koja je pogodila EU i tenzijama koje su se pojavile među članicama.

Opoziciona konzervativna partija, istorijski veoma naklonjena EU, bilježi da se nešto više od 50 odsto birača izjasnilo negativno nasuprot 42 odsto onih koji su još uvijek "za".

"Nisam stvarno iznenađen ovim podacima. Generalno, procenat onih koji su `za` opada kada vlada kriza u Evropi", izjavila je za televiziju NRK Ine Eriksen Soereide, lider konzervativaca i predsjednik komisije za inostrane poslove u parlamentu.

Tradicionalno naklonjena EU, radnička partija, koja predvodi koaliciju centralne ljevice, takođe ima 63 odsto simpatizera koji su za opciju "ne".

Anketu je obavio Institut "Norstat" na uzroku od oko 940 lica u vremenu od 12. do 16. jula.

Norveška, zemlja bogata naftom, u dva navrata odbila je, na referendumu 1972. i 1994. godine, da pristupi EU.

Aktuelna vlada je isključila svaku novu debatu o ovom pitanju do kraja svog mandata 2069. godine.

Najčitanije