Svijet

Nova islamska grupa predvodi neviđenu eskalaciju nasilja u Siriji

Nova islamska grupa predvodi neviđenu eskalaciju nasilja u Siriji
Nova islamska grupa predvodi neviđenu eskalaciju nasilja u Siriji
N.N.

DAMASK - Dugih pet i po godina prošlo je od početka rata u Siriji koji je po nekim procjenama odnio gotovo pola miliona života, rezultirao u ranjavanju dodatnih dva miliona osoba i raseljenju više od 10 miliona stanovnika, prenosi Jutarnji list.

Simbol ovog krvavog sukoba, kojem se kraj i dalje ne nazire, je bitka za Alep koja traje već četiri godine. Jedan od najstarijih gradova na svijetu danas je hrpa ruševina, a predratna populacija od oko dva miliona ljudi svedena je na 250 000 očajnih stanovnika u dijelovima grada koji su pod kontrolom pobunjenika. Zbog opsade koju provode snage lojalne Bašaru al-Asadu, ti su ljudi de facto zarobljenih u ratnom vihoru.

Nedavno je režim pojačao napade na te dijelove grada, uglavnom čestim bombardovanjem koje provode vazdušne snage. Kako bi smanjili vidljivost ciljeva, očajni su stanovnici počeli paliti gomile guma čiji dim skariva velik dio grada. Ali, različite frakcije pobunjenika, među kojima dominiraju notorne islamske grupe, shvataju da je njihova pozicija neodrživa te zadnjih nekoliko dana pokušavaju probiti opsadu na istočnom dijelu grada. Bitke koje su uslijedile Sirijski opservatorij za ljudska prava nazvao je "najnasilnijim napadom pobunjeničkih grupa dosad", piše ibtimes.

Zahvaljujući novom talasu napada, pobunjenici su uspjeli osvojiti dio teritorija u južnom i zapadnom Alepu usprkos čestom bombardiranju Asadovih snaga. Novinar Kalum Paton špekuliše da je glavni razlog ovog dramatičnog porasta u nasilju odluka islamske grupe al-Nusre da se odcijepi od svoje "matice" al-Qaide. Oni su prošle sedmice promijenili ime u Džabhat Fatah al-Šam, a čini se da je taj potez ojačao moral u njihovim redovima i preokrenuo niz teških poraza koje je pobunjenicima zadala režimska vojska.

Osim samih boraca al-Šama, tako da se iko drugi može radovati ovom razvoju situacije. Nasilje u Alepu se povećalo do još neviđenih razina, a nedužni civili sada stradavaju ne samo od režimskih snaga, nego i krvoločnih džihadista koji ne biraju sredstva da bi ostvarili svoje ciljeve i poslali poruku Asadu (sjetite se samo uboistva 10-godišnjeg Palestinca kojem je odrubljena glava pred kamerama u potezu koji kopira brutalnost Islamske države).

Međunarodne organizacije upozoravaju da bi ova promjena ravnoteže moći u Alepu mogla samo produžiti razornu pat situaciju u kojoj se deseci hiljada zarobljenih stanovnika nalaze na rubu gladi. Tako je izaslanik UN-a Stafan de Mistura prije četiri dana upozorio da bi zalihe u istočnom dijelu grada mogle nestati već za tri sedmice.

Pobunjenike to nimalo ne zabrinjava. Oni su juče u blizini grada srušili ruski helikopter s pet članova posade i naveliko slavili "pobjedu", a istovremeno su iz raketnih bacača gađali Univerzitet u Alepu prilikom čega je poginuo jedan student, a njih 13 je ranjeno. U ratu koji je vidio svakakvih užasa, ciljevi se više ne biraju.

Najčitanije