VAŠINGTON - Predstavnički dom Kongresa SAD-a odobrio je nove sankcije Iranu koje se odnose na naftni sektor i druge industrije i čiji je cilj onemogućavanje jačanja nuklearnih kapaciteta te zemlje.
Ovim zakonom, usvojenim u srijedu sa 400 glasova "za" i 20 "protiv", upućen je provokativan signal Teheranu uoči inauguracije novog predsjednika Hasana Rohanija u nedjelju, ocijenila je agencija AFP.
Na crnu listu stavljena su preduzeća koja se bave poslovima u sektoru naftne industrije, rudarstva i građevine, a u zakonu se navodi da je cilj da se do 2015. godine potpuno onemogući Iranu prodaja nafte u svijetu, navodi AP.
Protivnici zakona su ukazali na "loš tajming" usvajanja zakona jer je to učinjeno samo tri dana prije inauguracije Rohanija. Oni smatraju da bi SAD trebalo da iskoriste odlazak Mahmuda Ahmadinedžada kao šansu za približavanje Iranu.
U usvojenom zakonu se ne pominje Rohanijeva pobjeda na predsjedničkim izborima.