BAGDAD - U protestima u toku noći u dva grada na jugu Iraka ubijeno je 11 osoba, uključujući jednog policajca, a demonstracije i sukobi sa policijom se nastavljaju i u glavnom gradu Bagdadu, uprkos tome što je uveden policijski čas.
Sedam demonstranata i policajac ubijeni su u gradu Nasirija tokom sukoba sa policijskim snagama, dok je četvoro ljudi ubijeno u gradu Amara, prenosi Reuters.
Iračka snage bezbjednosti upotrijebile su jutros suzavac da bi rastjerale nekoliko stotina demonstranata koji su ponovo izašli na ulice Bagdada, nekoliko sati pošto je proglašen policijski čas, poslije dva dana antivladinih demonstracija koje se prerasle u sukobe s policijom.
Kako javlja AP, prije zore čule su se eksplozije u utvrđenoj Zelenoj zoni, sjedištu državnih institucija i stranih ambasada.
Prema dosadašnjim podacima, kako prenosi Reuters, najmanje 20 ljudi je ubijeno, a stotine su povrijeđene od utorka kada su počele antivladine demonstracije, koje su prerasle u nasilje i sukobe s policijom.
Policijski čas je, osim u Bagdadu, uveden i u Nasiriju, Amaru i gradu Hili, na jugu Iraka.
Vlasti su saopštile da je policijski čas uveden da bi se "očuvao mir" i da bi se demonstranti zaštitili od "infiltratora" koji napadaju snage bezbjednosti i javnu imovinu.
AP ocjenjuje da protesti, koji su se proširili širom zemlje, izgleda da su spontani i da nemaju političku pozadinu, ni vođstvo, već da su organizovani putem društvenih mreža protiv sveprisutne korupcije i nedostatka osnovnih službi, kao što su snabdjevanje električnom energijom i vodom.