BRISEL - Kontroverzni prijedlog EU da se skeniraju privatne komunikacije građana u potrazi za materijalima o seksualnom zlostavljanju djece (CSAM) ponovo je na dnevnom redu regulatora. Mađarska, zemlja koja je sada na čelu Savjeta Evrope nakon Belgije, vratila je u “opticaj” ono što kritičari nazivaju “kontrolom čavrljanja”, a očekuje se da će zastupnici Evropskog parlamenta glasati o tome krajem mjeseca.
Nakon što je predložilo novu verziju u junu, belgijsko predsjedništvo moralo je u posljednjem trenutku skinuti prijedlog s dnevnog reda zbog oštrih reakcija.
Popularne kriptovane aplikacije za razmjenu poruka, uključujući "Signal" i "Threema", već su najavile svoju namjeru da radije zatvore svoje operacije u EU umjesto da ugrožavaju privatnost korisnika.
Prema novoj verziji Chat Controla koju je američki "Politico" objavio u ponedjeljak, pružalac komunikacionih usluga mogli bi slobodno odlučiti hoće li ili ne koristiti vještačku inteligenciju za označavanje slika i tekstualnih razgovora kao sumnjivih. Te bi kompanije, koje uključuju servise za razmjenu poruka poput WhatsAppa, kao i pružalace usluga e-pošte, morale po zakonu skenirati sve korisničke razgovore i prijaviti kada pronađu ilegalni sadržaj.
Skeniranje se mora obraditi čak i po cijenu razbijanja enkripcije, sigurnosne zaštite koju end-to-end kriptovane usluge implementiraju kako bi se osiguralo da komunikacija između pošiljalaca i primalaca ostane privatna. Članice EU sada imaju vremena do 23. septembra da se izjasne za ili protiv prijedloga.
Prema posljednjim podacima koji dolaze iz Evropske piratske stranke, velika većina zemalja već je izrazila podršku - njih najmanje 19, uključujući Belgiju, Mađarsku, Italiju, Švedsku, Irsku, Španiju, kao i Hrvatsku. Nekoliko članica (Estonija, Nizozemska, Slovenija, Češka i Austrija) za sada se suzdržalo od odluke, dok su se samo Njemačka i Poljska usprotivile prijedlogu zakona, prenosi "Geek".
Njemački aktivista za digitalna prava i član Piratske stranke Njemačke, Patrik Brejer, sada poziva sve građane EU koji su zabrinuti za svoju privatnost da kontaktiraju svog zastupnika u Evropskom parlamentu i zatraže da odbije prijedlog.
Brejer je rekao:
"Imamo dvije sedmice da natjeramo naše vlade da odbace kontrolu razgovora i pozovu na novi, istinski učinkovit pristup koji poštuje prava kako bi naša djeca bila sigurnija na internetu."
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.