VAŠINGTON - Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Barak Obama, za novog komandanta NATO snaga u Evropi, imenovao je vazduhoplovnog generala Filipa Bridlava.
Bridlav (57) je trenutno komandant američkih vazduhoplovnih snaga u Evropi i Africi i na toj poziciji se nalazi od jula prošle godine.
On je, tokom 35-godišnje vojne karijere, više puta službovao u Evropi, u bazama u Nemačkoj, Španiji i Italiji.
Njegova kandidatura za prvog čovjeka Vrhovne komande snaga NATO je bila očekivana i podržali su je ambasadori 28 zemalja članica Alijanse.
Obama je prvobitno namjeravao za tu funkciju da predloži generala Džona Alena, koji je rukovodio operacijama NATO u Avganistanu.
Alen je kasnije uhvaćen u skandalu zbog koga je, u konačnom, ostavku podnio direktor CIA Dejvid Petreus.
Alen je prošlog mjeseca saopštio da će se penzionisati, navodeći da želi da se posveti zdravstvenim problemima svoje supruge.
Komandant NATO snaga u Evropi uvijek je bio Amerikanac i Bridlav će na toj poziciji zamijeniti dosadašnjeg glavnokomandujućeg, admirala Džejmsa Stavridisa, koji je rukovodio Alijansom na "starom kontinentu" u posljednje četiri godine.
Imenovanje Bridlava treba da bude odobreno još u američkom Senatu, navodi Rojters.