Svijet

Obama naložio spuštanje zastava na pola koplja za Armstronga

Obama naložio spuštanje zastava na pola koplja za Armstronga
Obama naložio spuštanje zastava na pola koplja za Armstronga
Fena

VAŠINGTON - Američki predsjednik Barak Obama naložio je da se za sprovoda Nila Armstronga, koji bi trebao biti održan u petak, zastave spuste na pola koplja, izvijestili su u ponedjeljak mediji u SAD-u.

Obama je taj nalog izdao "u znak poštovanja prema Nilu Armstrongu".

Američki predsjednik je razmatrao i održavanje državnog sprovoda za Armstronga, prvog čovjeka koji je hodao po Mjesecu, no problem je što je Armstrong bio izrazito povučen čovjek te njegova porodica ne želi javni događaj i planira privatnu sahranu na području Sinsinatija.

Zamisao o državnoj sahrani iznio je republikanski zastupnik u Kongresu Bil Džonson "kako bi svaki Amerikanac mogao odati počast tom junaku", prenijela je Hina.

Državne sahrane  u SAD-u se obično organizuju za bivše predsjednike, a posljednji je put to pravilo prekršeno 1964. za generala Daglasa MekArtura, koji se proslavio u Drugom svjetskom ratu i Korejskom ratu.

Američki astronaut Nil Armstrong, prvi čovjek koji je kročio na Mjesec, preminuo je u subotu u 82. godini života. Armstrongu je početkom kolovoza ugrađena srčana premosnica, samo dva dana nakon njegova 82. rođendana 5. augusta, a umro je od komplikacija nakon te operacije, objavila je porodica

Najčitanije