PEKING - Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) danas je potvrdila da se oboljenje "polio" prvi put nakon 1999. godine pojavilo u Kini i da je preneseno iz Pakistana.
U saopštenju SZO ističe da je vrsta "polio" (WPV1) pronađena u Kini i da je genetski povezano sa istim tipom, čija je pojava ranije prijavljena u Pakistanu.
Najmanje sedam slučajeva je potvrđeno u provinciji Sinđijang na zapadu Kine, koja se graniči sa Pakistanom.
SZO je upozorila da postoji veliki rizik da će se virus širiti dalje tokom muslimanskih hodočašća u Meku.
"Polio" (poznato i kao poliomielitis) veoma je zarazno oboljenje i utiče na nervni sistem i često završava paralizom.
Prenosi se preko zaražene hrane, vode za piće i fekalija.