PEKING - Kina je otpustila ministra željeznica koji je u pritvoru zbog istrage da je uzeo više od 800 miliona juana (122 miliona dolara) mita za davanje poslova na realizaciji orgomnih građevinskih projekata na željeznici širom zemlje.
Kineski mediji pišu da je Liu Džiđun smijenjen prošlog mjeseca, kada je počelo da se razmotava klupko korupcijskog skandala na kineskim željeznicama, jednog od najvećih poslednjih godina.
Kao ministar Liu je bio i član Svekineskog narodnog kongresa, ali je zbog uzimanja novca od izvođača radova, samo pet dana pred redovno godišnje zasjedanje kineskog parlamenta, ostao i bez te funkcije.
O pravim razmjerama ovog slučaja i broju aktera umiješanih u željezničke mahinacije za sada može samo da se nagađa. Međutim, razmjere su vjerovatno ogromne s obzirom na veličinu kineskih željeznica i razvojnih projekata započetih u posljednjoj deceniji.
Ministarstvo željeznica je posebno osjetljivo zbog izuzetne važnosti prevoza u toj velikoj zemlji i ogromnih investicija u povezivanje željeznicom svih dijelova Kine.
Brzo širenje tog vida transporta postavilo je i pitanja o kvalitetu radova i sigurnosti pruga, uz česte zamjerke stanovništva na visoke cijene prevoza, posebno za nove brze vozove.
Od kada je Liu postao ministar 2003. godine troškovi za izgradnju brzih pruga su otišli nebu pod oblake, sa investicijama koje su prešle 700 milijardi juana (80 milijardi dolara) prošle godine, piše list "Global Times".
Štampa u srijedu piše da je svako ko je htio da radi neki projekat za željeznice morao da odvoji četiri odsto vrijednosti posla za ministra Liua.
U uslovima kada će Kina i ove godine uložiti 106 milijardi dolara u izgradnju željeznice, kako bi ostvarila zacrtani plan da do kraja godine pusti u saobraćaj 13.000 kilometara brzih pruga, Liu je imao neograničeno polje rada i mogućnosti da se "ugradi" na raznim poslovima širom zemlje.
Koliki su bili njegovi prohtjevi i odsustvo obzira govori podatak iz novina da je Liu izdržavao čak 10 ljubavnica, od kojih su neke bile i glumice.
Liu (58) je najviše rangirani funkcioner koji je uhapšen zbog sve raširenije korupcije u Kini, od kako je šef partije Šangaja, Čen Liangju, smijenjen 2006. i kasnije osuđen zbog korupcije.
Ministar je navodno radio preko dobavljača Dinga Šumiaoa, bliskog prijatelja koji je, takođe, u zatvoru jer ga terete za malverzacije vrijedne 422 miliona juana (oko 60 miliona dolara).
Hongkoški mediji su objavili da je i Liuov brat, Liu Džisiang, bivši funkcioner ministarstva željeznica, stradao zbog korupcije i osuđen na odloženu smrtnu kaznu.
Prošle godine centralne vlasti su izrekle disciplinske mjere za 146.517 funkcionera koji su bili umiješani u korupciju. Među njima je čak 5.098 funkcionera "prljavih ruku", bilo na nivou okruga i višim položajima u provincijama i centralnom aparatu.